Zapalenie mieszków włosowych

   Zapalenie mieszków włosowych jest częstym problemem dermatologicznym związanym ze stanem zapalnym mieszka włosowego i jego otoczenia.

   W obrębie ujścia włosa występują charakterystyczne wykwity skórne wygląda nieestetycznie i jest stosunkowo trudne do wyleczenia. Zmian pojawiających się na skórze nie wolno lekceważyć, bo mogą przerodzić się w groźne dla zdrowia choroby skóry. 

   Zapalenie mieszków włosowych jest powszechną dermatozą i dotyczy bardzo wielu osób. Pojawia się najczęściej po zastosowaniu wosku, pasty cukrowej do depilacji lub maszynki do golenia. Poznaj podstawowe objawy, przyczyny i metody leczenia.

Jak się objawia zapalenie mieszków włosowych?

   Typową zmianą skórną w zapaleniu mieszków włosowych, niezależnie od etiologii, jest drobna krosta koloru żółtego, często przebita włosem i otoczona niewielką rumieniową obwódką. Zmiany mogą powodować ból i swędzenie, ale należy za wszelką cenę powstrzymać się od ich rozdrapywania i wyciskania. Zapalenie mieszków włosowych występuje najczęściej na powierzchni skóry głowy, rąk, nóg, pod pachami, w okolicach łonowych, na twarzy i na pośladkach.

Zapalenie mieszków włosowych — przyczyny.

   Zapalenie mieszków włosowych można podzielić na nieinfekcyjne oraz na infekcyjne.

   Zapalenia nieinfekcyjne zwykle spowodowane problemem trądzikowym – co z kolei może być sprowokowane lekami lub maściami oraz nadmiernym przebywaniem na słońcu.

   W wypadku zapaleń infekcyjnych najczęściej spotyka się z zakażeniami bakteriami — m.in. paciorkowcem ropnym i gronkowcem złocistym. Przyczyną infekcyjnego zapalenia może być również pałeczka ropy błękitnej, co oznacza to, iż do zakażenia doszło w nieczystej wodzie, gdy jakość wody jest szczególnie zła oraz w nieprawidłowy sposób chlorowana — w jacuzzi, na basenie itd. Do innych przyczyn infekcyjnego zapalenia mieszków włosowych należą również: dermatofity (czyli grzyby skóry i jej przydatków – włosów oraz paznokci), wirusy, pasożyty (zwykle nużeniec), bielniki.

Do innych przyczyn zapalenia mieszków włosowych należą również:  

☛ golenie włosów,
☛ depilacja pastą cukrową lub woskiem,
☛ wrastające włosy,
☛ przyjmowanie niektórych leków (kremy steroidowe lub długotrwała terapia antybiotykowa na trądzik),
☛ schorzenia, które obniżają odporność na infekcje m.in. cukrzyca, białaczka.

Zapalenie mieszków włosowych — jak leczyć?

   Przede wszystkim jest niezbędna konsultacji z lekarzem dermatologiem. Leczenie polega na antybiotykoterapii stosowanej miejscowo w postaci maści lub doustnie.

   Jednak, z pewnością, można powiedzieć, że leki nie zawsze okazują się skuteczną metodą, a problem bolesnych krostek powraca. Wówczas stosuje się Depilację Laserową, która uznana jest za najbardziej skuteczną metodę w walce z zapaleniem mieszków włosowych. Przeczytaj więcej o trwałej depilacji laserowej➛